Fotografija: freepik.com
Trudnoća je čudo, jedno od najljepših, ali i najizazovnijih iskustava u životu svake žene. Dok buduće mame sa srećom iščekuju dolazak svoje bebe, često se suočavaju s velikim promjenama i s nizom neugodnosti koje prate trudnoću. Jedna od njih često su hemoroidi.
Što su hemoroidi?
Hemoroidi su spužvasti jastučići ispunjeni krvlju, koji zajedno s unutarnjim sfinkterom, imaju ulogu “finog” zatvaranja analnog otvora, a smješteni su u dubini od 4–5 cm od anusa. Iako mogu pogoditi svakoga, trudnice su posebno podložne njihovom nastanku, naročito u drugom i trećem dijelu trudnoće. Hemoroidi su ona neugodnost koja pokušava poremetiti sreću trudnice, ali ne trebate se brinuti jer rješenje postoji, samo se treba pogledati koje je stanje.
Zašto dolazi do hemoroida u trudnoći?
Tijekom trudnoće, tijelo žene osim što je čudesno samo po sebi, prolazi kroz mnoge promjene u psihofizičkom i hormonalnom statusu. Lučenje velike količine hormona dovode do pada elasticiteta svih tkiva i na taj način djeluju na hemoroide. Istovremeno, maternica se širi i vrši pritisak na analni otvor, usporavajući protok krvi. Sve to povećava vjerojatnost stvaranja hemoroida. Još jedan čest uzrok pojave hemoroida je zatvor, odnosno ne mogućnost odlaska na obavljanje velike nužde. Naprezanje prilikom pražnjenja crijeva dodatno povećava pritisak što može dovesti do njihovog stvaranja.
Simptomi kao što su krvarenje tragovi krvi na toaletnom papiru, pojačano vlaženje na čmaru, “prljanje” veša, osjećaj pritiska na analnom otvoru i svrbež ukazuju na problem s hemoroidima.
Dobra vijest je da se simptomi hemoroida mogu ublažiti
U nastavku donosimo nekoliko savjeta:
- Prehrana bogata vlaknima – trudnice bi trebale konzumirati što više voća, povrća, integralnih žitarica i mahunarki kako biste olakšali rad crijeva.
- Voda – pijte dovoljno vode kako bi stolica kako bi se tijelo hidriralo
- Fizička aktivnost – lagane šetnje ili vježbe prilagođene trudnicama mogu poboljšati cirkulaciju i spriječiti zatvor.
- Izbjegavanje dugog sjedenja ili stajanja – često mijenjajte položaj tijela i pravite kratke pauze za hodanje.
- Higijena – nježno čišćenje analnog područja i izbjegavanje jakih gelova za tuširanje mogu pomoći u prevenciji iritacija.
Kod hemoroida postoji više stupnjeva i ovisno o kojem stupnju je riječ, drugačije se liječi. Ako imate prvi ili drugi stupanj, liječi se konzervativno, podvezivanjem gumenim omčicama, a treći i četvrti stupanj se liječe operativno.
Ako primijetite obilno krvarenje, jake bolove, ili ako se simptomi pogoršavaju, kontaktirajte nas i dogovorite pregled. U poliklinici dr. Lastrić nema neugodnosti i srama jer doktori su tu da vam pomognu i da se što prije riješite problema s hemorodima. Svjesni smo da hemoroidi nisu tema kojoj bi pričale sa svima I da je često sram taj koji sprječava dolazak na pregled, ali ne bi trebalo biti tako. Hemoroidi su ‘’bolest’’ kao I svaka druga I mogu se riješiti. Rješavanjem hemoroida nastavljate normalno sa životom bez neugodnosti.